Teaching Staff

SENIOR LEADERSHIP TEAM

  • Headmaster
    Mr M Culverwell
    MAEd, Brunel University / Cert.Ed University of Wales, Cardiff
  • Assistant Head (Welfare) and DSL
    Mrs A Gower
    BA Joint Honours in French and German, PGCE
  • Deputy Head
    Mrs A Wright
    BA (Hons) Durham University, PGCE
  • Assistant Head (Management)
    Mrs K Gibb
    BA (Hons) PGCE
  • Assistant Head (Lower School)
    Mrs P May
    BA, PGCE
  • Head of Lower School and Early Years DSL
    Mrs S Selkirk
    BEd (Hons)
  • Director of Digital Strategy
    Mr S Williams
    BEd (Hons)
  • Head of Choral Music
    Mrs T Glynne-Jones
    GR RNCM

UPPER AND MIDDLE SCHOOL

  • Mrs A Clark
    NVQ3, Upper School Teaching Assistant
  • Mrs A Freeman
    BA (Hons) PGCE, 11+ Tutor
  • Mrs A Gower
    BA Joint Honours in French and German, PGCE, Assistant Head (Welfare), Maths Teacher Years 3&4
  • Miss C Stephens
    Upper School Teaching Assistant
  • Mrs D Baker
    BSc (Hons) PGCE, Science Coordinator, Year 3 Form Teacher, Middle School Phase Leader
  • Miss D Hewson
    Learning Support Teacher
  • Mrs E Gatzanis
    BSc (Hons) Sport, Fitness & Coaching, Girls' Games Teacher, Head of House (Searle)
  • Miss H White
    MSc, PGCE, Year 3 Form Teacher, Middle School Phase Leader - MATERNITY LEAVE
  • Mrs J Beglan
    BEd (Hons), Year 5 Form Teacher Upper School Phase Leader
  • Mrs J McCartney
    Upper School Teaching Assistant
  • Mrs J Sayle
    Upper School Teaching Assistant
  • Miss J Shear
    BA Ed QTS, Year 3 Form Teacher
  • Mrs K Gibb
    BA (Hons) PGCE, Year 4 Form Teacher, Assistant Head (Management)
  • Mrs K Goldsworthy
    BA (Hons) French, Upper School Teaching Assistant
  • Mrs L Brotzel
    Teaching Assistant/Librarian
  • Mrs L Eveleigh
    Girls Games Coordinator
  • Mrs L Nicholson
    BEd (Hons), Outreach Coordinator, Gifted and Talented Coordinator, Year 4 Form Teacher
  • Miss M Ibaceta
    Spanish Teacher
  • Mrs N Petersen-Jones
    Dance Coordinator and Upper School Teaching Assistant
  • Mrs N Taylor
    HLTA, NVQ 3, Upper School Teaching Assistant
  • Mr P Alden
    BA (Hons), PGCE, Masters in Education and NPQH, Year 5 Form Teacher
  • Mrs P Davey
    Upper School Teaching Assistant
  • Mrs P Rushby
    BEd (Hons), Year 6 Form Teacher, English and Drama Coordinator
  • Mrs R Chalder
    BA (Hons) Upper School Teaching Assistant
  • Mr R Cook
    Games Assistant
  • Mr R Forsyth
    BSc (Hons), Maths Teacher and Head of Sport
  • Mrs R Walters
    Year 5 Form Teacher
  • Mrs R Winterhalder
    BAEd (Hons), Head of House (Malcolmson), P4C Coordinator, Year 4 Form Teacher
  • Mrs S Doorey
    BEd (Hons), Maths Teacher Years 5&6
  • Mrs S J Whitehead
    BA (Hons), PGCE, Music Coordinator
  • Mrs S Newland
    NVQ Level 3, Upper School Teaching Assistant
  • Mrs S Sedgwick
    BA (Hons), Years 3 Form Teacher
  • Mr S Williams
    BEd (Hons), Director of Digital Strategy, Head of House (Osmond)
  • Mrs S Wright
    BA (Hons), PGCE, Art Coordinator
  • Mr T Austin
    BA (Hons) Year 6 Form Teacher, Head of House (Hobson)

LOWER SCHOOL

  • Mrs B Hopkins
    Lower School Teaching Assistant/Extended Day Coordinator
  • Miss C Harper
    Teaching Assistant
  • Mrs E Cleland
    Dyslexia Specialist
  • Miss E Harrison
    Classroom Assistant
  • Mrs L Chippendale
    CACHE Level 3, Lower School Teaching Assistant
  • Mrs L Eveleigh
    Girls Games Coordinator
  • Mrs L Metcalfe
    OCR Level 3 Award, Lower School Teaching Assistant
  • Mrs P May
    BA, PGCE, Year 2 Form Teacher, Assistant Head (Lower School)
  • Mrs R Peters
    Year 2 Form Teacher
  • Miss R de Graauw
    Batchelor of Teaching (Primary), BEd, Year 2 Form Teacher
  • Mrs S J Whitehead
    BA (Hons) PGCE, Music Coordinator
  • Mrs S Page
    BA (Hons), QTS, Year 1 Form Teacher, PSHE Coordinator
  • Mrs S Turner
    NVQ3, Lower School Teaching Assistant
  • Mrs T Reed
    Foundation Certificate of Professional Practice, Lower School Teaching Assistant
  • Ms V Bessant
    BA (Hons) PGCE, Year 1 Form Teacher, KS1 Phase Leader

EARLY YEARS

  • Mrs A Salmon
    NVQ3, Reception Teaching Assistant
  • Miss C Marlow
    NNEB, Reception Teaching Assistant
  • Miss G Loraine
    BA (Hons) in Early Childhood with Psychology, Reception Teacher
  • Mrs H Higginbotham
    Reception Teacher
  • Mrs H Jayasinghe
    BA (Hons) QTS Reception Teacher, Early Years Coordinator
  • Miss J Filmer
    BA (Hons) Early Childhood Studies, Kindergarten Teacher
  • Mrs L Howell
    EYFS Higher Diploma Level 4, Green Shoots Teacher
  • Mrs M Minson
    NVQ 3, Kindergarten Teaching Assistant
  • Miss R Bew
    BA Early Years Education, Kindergarten Teacher
  • Mrs S Woodcock
    NVQ3, Early Years Deputy DSL, Green Shoots Teacher
  • Mrs V Hardy
    NVQ3, Kindergarten Teaching Assistant

SCHOOL COUNSELLOR

  • Mrs J Bovington

GAP STUDENTS

  • Miss A Brotzel
  • Mr F Tiley

PERIPATETIC TEACHERS

  • Mrs A Morse-Glover
    Woodwind
  • Mrs B Theunisson
    French
  • Mr C Grenville
    Rugby Tots
  • Mrs C Noller
    Piano
  • Mrs C Willacy
    Speech and Language Therapist
  • Miss D Xenakis
    Violin, BMus GSMD
  • Ms E Blows
    Singing
  • Mr E Maxwell
    Brass and Piano, BA (Hons) Dip. RCM LTCL
  • Mr G Hall
    Drums
  • Mrs H Aiken
    OT
  • Mr I Ibbott
    Chess
  • Miss I de Boer
    Piano, BA Conservatoire of Groningen, Netherlands
  • Mrs J Evans
    Ballet and Dance
  • Mr J Mann
    Guitar, ATCL (MusEd)
  • Mrs K Heighway
    Speech and Language Therapist
  • Ms N Zoob
    Cello
  • Mr P Legg
    Guitar
  • Mr R Dykes
    Tennis
  • Mr S Carlo
    Judo
  • Mrs S Wright
    Ba (Hons), Music Department Support
  • Mrs T Cornelius
    Swimming
  • Mr Tims
    Mini Crickets
  • Mr Watts
    LAMDA